Muzyczny hołd bohaterom Powstania Warszawskiego

Pamięć Powstania Warszawskiego żyje w nas i poszukujemy coraz to nowych pomysłów, by historia bojowników o wolność narodu nie umarła. Po otwarciu niecodziennego Muzeum Powstania Warszawskiego, które, odarte z wszelkich barierek i szyb, pokazuje młodym ludziom nie tylko dzieje powstańców, lecz również sprzęt obu stron, a nawet sposoby walki. Lecz ta nowoczesna placówka krzewiąca historię nie jest jedynym sposobem na utrwalenie i propagowanie historii, zwłaszcza wśród ludzi młodych.

Zespół Lao Che tworząc płytę Powstanie Warszawskie miał jasno określony cel – poprzez muzykę dotrzeć do młodzieży i zainteresować ich dziejami bohaterskiego oporu, jaki stawili mieszkańcy stolicy nazistom. Mocne brzmienie gitar wsparte poprzez proste, z pozoru podwórkowe teksty, pozwalają zainteresować młodego odbiorcę historią. Nieobeznany słuchacz może nawet nie zauważyć wstawek, które zostały napisane między innymi przez poetę – męczennika tego okresu, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Poza tym można usłyszeć na płycie fragmenty kultowego „Pałacyku Michla”, którą to pieśń zna niemal każdy ze szkoły podstawowej.

Płyta, składająca się z dziesięciu utworów, po kolei opisuje, jak Warszawa walczyła o wolność. Już same tytuły piosenek, takie jak „Barykada”, „Zrzuty” czy „Hitlerowcy” wiele mówią o dramatyzmie tego zrywu. A przy tym zespół poprzez teksty wpaja słuchaczowi miłość do ojczyzny, a przede wszystkim wolności. Już pierwsze wersy utworu pt. „1939/Przed burzą” wiele mówią o tym:

Wolność ja kocham i rozumiem

Wolności to ja oddać nie umiem.

Nareszcie historia wyrywa się z nudnych lekcji i odczytów naukowych, by trafić pod strzechy. Historia nie jako coś, co trzeba wykuć na przysłowiową blachę, lecz jako melodia, czy wreszcie interaktywna forma nauki, jak we wspomnianym Muzeum Powstania Warszawskiego. Oby więcej takich projektów powstawało, bo one prawdziwie unieśmiertelniają dzieje bohaterów narodu, o wiele lepiej niż książki czy lekcje.

Reklamy

~ - autor: Miłosz Kasprowicz w dniu wtorek, 20 Luty 07.

Jedna odpowiedź to “Muzyczny hołd bohaterom Powstania Warszawskiego”

  1. heh, dziś właśnie słuchałam tej płyty, a teraz trafiłam [w sumie trochę przypadkowo] do ciebie 🙂
    tylko czy przypadek istnieje?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: